Ultimul meci al etapei cu numărul 3 a adus primul eşec din actualul sezon pentru FCSB, scor 0-2 pe teren propriu cu FC Botoşani. Apărarea roş- albaştrilor a fost făcută şah mat de moldoveni.

FCSB a suferit astfel prima înfrângere în fața moldovenilor, într-un meci în care apărarea echipei lui Bogdan Andone a fost de cascadorii râsului, în unele momente.

Cu Salomao fundaş stânga, Bogdan Andone l-a pierdut rapid pe Dennis Man, încă din primul sfert de oră. Neînvinsă în primele două etape, Botoşaniul a deschis scorul la Piteşti după o super-fază.

Până la pauză s-a făcut 2-0. Tot pe contraatac, elevii lui Marius Croitoru au făcut iar şah mat apărarea celor de la FCSB. Ongenda s-a aflat de data aceasta la finalizare.

Botoşaniul putea chiar avea un istoric 3-0 după 45 de minute, dar Andronic a tras pe lângă poarta goală. În repriza a doua, Tănase şi Coman au fost aproape să înscrie, fără succes, însă.

FCSB – Botoşani 0-2, a fost prima victorie a moldovenilor în 14 dueluri directe! Pentru roş albaştri este al doilea meci la rând fără gol în Liga 1.

Gigi Becali a răbufnit după ce echipa sa a suferit prima înfrângere din acest sezon. Finanțatorul roș-albaștrilor a lăudat doar doi jucători. Este vorba despre Vînă și Oaidă. Acesta consideră că echipa sa este distrusă și anunță măsuri.

“Eu vă spun un lucru: de atacat nu am ce să atac, că nu am pe cine. Păi aş putea să laud doar pe doi: pe Vînă şi Oaidă. Când intri aşa pe teren, nu ai ce critica.

Aşa fotbal nu se poate juca, echipa e distrusă. E un uzaj care se întâmplă de mai multă vreme şi cred că e vina preparatorului fizic. Mie îmi spunea Ilie Dumitrescu, “Gigi, vezi că nu ai preparator!”. Uite că acum s-a demonstrat că s-a distrus echipa”, a spus Becali, la Digi Sport Special.

Surse media: DIGISport